VELKÁ DERATIZACE J.M.SIEBER | Teplice a Teplicko

DDD | Deratizace – Dezinfekce – Dezinsekce v Teplicích a oblast Teplice

Otázky a odpovědi nejen na Teplicku


Doma máme čisto, tak jak je možné, že jsme pokousaný?

Štěnice není otázkou čistoty. Štětice si můžete přinést v zavazadle z dovolené. Nebo ve vaší blízkosti bydlí někdo, kdo tahá věci od popelnic a zamořil svůj byt a tím i okolní byty. Štěnice je schopná při cestě za lidskou krví putovat až 50 metrů za den.

Jak poznám, že mám doma štěnice?

Přítomnost štěnice domácí nebo štěnice postelové ve svém bytě poznáte podle štípanců, které Vám štěnice přes noc způsobí. Další indikátor výskytu štěnic je jejich trus – drobné černé tečky podobné mušímu trusu. Trus štěnic můžeme najít většinou v konstrukci postele, na matraci, pod prostěradlem. Trus štěnic je vlastně vaše krev, ze které si štěnice vezmou živiny a zbytek vykadí. Stejně tak můžeme v záhybech matrace najít přímo schované štěnice nebo jejich vajíčka. Štěnice jsou aktivní pouze v noci, takže přes den je většinou nikde v bytě lézt neuvidíme.

Něco tady leze, jak poznáme, co to je?

Prodáme vám lepící pastičky, které dáte k posteli. Lezoucí hmyz se na ně přilepí a pak pod lupou zjistíme, co to je zač. Ve dne štěnici nepotkáte, je to noční hmyz a za vaší krví vyráží mezi 4 -5 hodinou k ránu. Ona si vás v posteli najde spolehlivě. Štěnice se orientují chemotakticky. Nejenže cítí vaši tělesnou teplotu, jsou schopny se v prostoru orientovat i podle vydechovaného oxidu uhličitého. Týdny i měsíce se můžete domnívat, že zarudlá svědivá místa po těle vám způsobují komáři. Vzhledem k nočnímu životu štěnic a téměř bezbolestnému bodnutí není důvod, abyste je během spánku nachytali při činu. Nepříjemné je, že bodnutí od štěnice může výrazně svědit, což člověka nutí ke škrábání postiženého místa. 

Jak se zbavit štěnic?

Zbavit se štěnic není vůbec jednoduché. Nejlepší je likvidovat štěnice ihned poté, co zjistíme jejich přítomnost – čím déle je necháme v klidu, tím víc se rozmnoží a tím těžší bude jejich následná likvidace. Likvidaci štěnic je třeba provést velmi pečlivě a důsledně. Štěnice je pouze 1-6 mm malá a velmi plochá, takže se schová i do opravdu miniaturních skulin a prasklin, štěnice se můžou ukrývat například i pod tapetou na stěně. Pokud štěnice objevíte zavčasu, máte dobrou šanci se jich zbavit objednáním specializované firmy na telefonní bezplatné lince 800 801 801. Pokud však štěnice necháte v bytě zabydlet a rozmnožit se, bude jejich hubení na profesionálech, a ani pro ty to nebude jednoduchý úkol. Před samotnou likvidací štěnic je dobré celý zasažený prostor velmi pečlivě vysát, pokud je to možné třeba i rozebrat postel, aby jsme se dostali i do spár v konstrukci postele. Rovněž je dobré odstavit a vyklidit veškerý nábytek, sundat obrazy ze zdí, prostě všechna místa, kde by se mohla štěnice ukrýt, nebo kde by mohla být nakladena jejich vajíčka.

Můžeme sami zabít štěnice?

Nemůžete. I když budete vše omývat Jarem či Savem, štěnice tím nezabijete, jen je naštvete. Zapomeňte na nápady, že odjedete a necháte je vyhladovět. Štěnice vydrží bez potravy i rok. Pokud tedy získáte podezření, že lože s vámi sdílí krvechtiví parazité, nestyďte se a obraťte se na odborníky. Bez cílené dezinsekce se štěnic zbavíte jen těžko. „Chce to zkušený proškolený personál a vybrané kvalitní přípravky, jen tak máte záruku, že se štěnic zbavíte.

Jak se provádí likvidace štěnic?

Štěnice se likvidují postřikem aerosolu vody s prostředkem na hubení. Před započetím likvidace štěnic je dobré odstranit veškeré ložní prádlo, prostěradlo, peřiny, povlak matrace. Veškeré lůžkoviny vyperete na 60 stupňů, což je teplota, který stačí na zabití všech stádii štěnice včetně vajíček. Matraci ze všech stran nastříkáme přípravkem proti štěnicím, stejně tak rám postele. Pokud jsou v místnosti koberce, je dobré buď je úplně vyhodit, nebo srolovat, někde venku vytřepat a nastříkat z obou stran. Přípravkem je dobré rovněž ošetřit spáry okolo zdí, praskliny ve zdech, mezery v parketách, v případě bytu v panelovém domě ošetřit i průchozí trubky od topení a mezery kolem nich vzduchotěsně ucpat nějakým tmelem – např. silikonem.  Po aplikaci přípravku je důležité neumývat podlahy ani ošetřené plochy, aby se štěnice dostaly do kontaktu s přípravkem.  Záleží na množství štěnic, a pečlivosti aplikace.





Otázky a odpovědi

© 2024 Insion

Telefon:   476 102 813, Bezplatná linka:   800 801 801

Řešíme deratizaci štěnic a jiné havěti nejen na Teplicku, ale v celé oblasti severních Čech. Dále také: